Встановлене ім'я будівничого Клеванського замку

e-mail Друк PDF

Знахідкою року назвали львівські історики відкриття рівненського архітектора, викладача Національного університету водного господарства та природокористування Оксани Байцар-Артеменко. Вона встановила ім'я будівничого Клеванського замку - ним був львівський інженер-фортифікатор Ян Ліс (Іван Лис), архітектор Львівського міського арсеналу (1555-1556). Про діяльність майстра на Волині до цих пір не було відомо.

Оксана Вікторівна, уродженка селища Клевань, вже багато років займається дослідженнями Клеванського замку, що на Рівненщині. Цьому присвячена її магістерська робота, виконана на кафедрі реставрації Львівської політехніки, за яку молодий науковець отримала звання лауреата Міжнародної премії імені Яна Захватовича. А зараз, працюючи викладачем кафедри архітектури НУВГП, під керівництвом професора Львівської політехніки Миколи Бевза вона готує кандидатську дисертацію про оборонні споруди міст і замків Волині. Після пожежі в закинутому безгосподарному замку Оксана разом зі своїм чоловіком, теж викладачем кафедри архітектури НУВГП, Тарасом Байцаром продовжили дослідження замку.

Обвалившись, стіни відкрили доступ до найстаріших кладок. Знімаючи один за одним нашарування цементу, набілів і тиньків на стінах споруди, дослідниця відкрила колишню зовнішню готичну замкову стіну, за українським звичаєм кілька раз білена вапном по цегляному муруванню. Під численними інтер'єрними штукатурками на замковій стіні вона знайшла підпис майстра на стіні, зроблений у ХV столітті – "JAN LIS".

Згаданий напис, до пори укритих під численними інтер'єрними штукатурками, виконаний на одній з цеглин зовнішньої замкової стіни. Очевидно, що будівничий поставив свій автограф, стоячи високо на риштуваннях, перед спорудженням чергового, вигнутого луком корпусу, яким він зображений на гравюрі невідомого автора 1819 року. До реконструкції, яка буде тривалою і складатиметься з кількох етапів, планують залучити й іноземних інвесторів, насамперед, польських, для яких замок Чарторийський є найбільш цікавим. У Європі діє програма фінансування реконструкцій історичних пам'яток архітектури, на допомогу якої і розраховують українські фахівці. Як розповіла Оксана Байцар-Артеменко, замком зараз опікується молодіжна спортивно-патріотична організація "Щит", осередки якої є в Клевані, Острозі.

Молоді люди розчищають територію, проводять тематичні екскурсії, підготували буклет про замок. У їх планах, аби робота набрала більш офіційного статусу, отримати дозвіл на охорону пам'ятки архітектури. Долучаються до цих робіт і рівненські студенти-архітектори.

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Актуальні новини

 

Історичний вечір

Замок може ожити. Давайте допоможемо цьому… {igalle...

 

Історичну знахідку врятовано

Завдяки пильності юнаків , вандальний акт було по...

 

Встановлене ім'я будівничого Клеванського замку

Знахідкою року назвали львівські історики відкр...

 

«Чисте селище – здорові діти»

Селище Клевань це мальовнича перлина якої поки щ...

 

Свідок подій

Подія друга : в травні 2009 року до замку завітав чо...

 

Замок Чарторийських у Клевані

Замок Чарторийських у Клевані Творіння зодчих в...

Хто на сайті

На даний момент 11 гостей на сайті

МСПГОТ ЩИТ