Діяльність товариства

e-mail Друк PDF


У 2000 році патріотично налаштована молодь смт. Клевань Рівненського р-ну виявила бажання взяти під опіку замок князів Чарторийських, який перебував в занепаді, з метою охорони та виховання молоді. З невідомих обставин, саме в цей момент замок підпалюють два рази поспіль і саме з тих пір почався повний занепад замку. Його руйнують, розкрадають цеглу, розбивають стіни та мури, зривають покрівлю, метал, руйнують дверні та вікооні конструкції тощо.

П'ять років по тому а саме в травні 2005 року в замку стається диво, його розчищають, ріжуть хащі, спалюють сміття - а роблять це молоді люди з смт. Клевань, м. Острога та м.Рівне за формальної участі Клеванської селищної ради в особі селищного голови Демчика Ф.М. (про це знято документальний ролик). З тих пір почався новий етап в історії замку, ведеться прибирання та охорона замку з метою зупинити свавілля місцевих жителів. Молодь яка проводила ці дійства групується в стінах замку, у зв'язку з чим, Протоколом установчих зборів №1 від 11 червня 2007 року було створено Молодіжну Спортивну Патріотичну Громадську Організацію Товариство "ЩИТ".

Основною метою створеної молодіжної організації стало виховання та розвиток молодого покоління українців через спорт та відродження звичаїв, повагу до традицій та національної ідеї українського народу, відродження національної культури, історії, національної свідомості та української мови, захист пам'яток історії України.

З моменту створення МСПГОТ "ЩИТ" веде в смт.Клевань і зокрема в замку активне позитивно налагоджене життя. Підтримується порядок та охорона, а також проводяться масові акції щодо відтворення історичного минулого замку: тематичні вечори, знайомство із замком місцевого населення за допомогою залучення фахівців, збираються старі фото на замкову тематику, зароджується ідея створення невеликого музею.

На території замку, 23 вересня 2007 року учасниками МГСПОТ "ЩИТ" та магістром архітектури О. Байцар-Артеменко проводився історичний екскурс в історію розбудови і розвитку замку. Так як з самого початку створення МСПГОТ "ЩИТ" с статуті товариства визначено охорону та захист пам'яток історії України, їх відновлення та реставрації, то учасники товариства з першого дня аідтримують проект реставрації будівель замку магістра архітектури О. Байцар-Артеменко і всі дії та програми консервації та реставрації проводитимуться включно з загальних зважених міркувань. Молодь МСПГОТ "ЩИТ" приймає активну участь в житті селища, допомагаючи селищній раді в проведенні святкувань дня незалежності та 9 травня, у проведенні змагань та масових заходів.

За весь вказаний період з травня 2005 року по сьогоднішній день, окрім молоді МСПГОТ "ЩИТ" та приїжджих туристів у замку ніхто не з'являється.

З цього приводу, для узаконення своєї діяльності на території замку, керівництвом МСПГОТ "ЩИТ" направлено листи прохання від 08.05.2008 року до Обласної держадміністрації та в Управління Архітектури в Рівненській області про надання офіційного дозволу на охорону Клеванського замку князів Чарторийських. На направлені листи було отримано відповідь наступного змісту: замок передано у користування ТзОВ "Інвестжитлобуд" і з цього приводу використання Клеванського замку сторонніми організаціями не є можливим. Саме тоді було тимчасово припинено охорону замку, і вже за цей період в замку відновилися випадки знищення налагодженого за три роки порядку, а саме в'їзд перекрито ланцюгом, який було зрізано разом з металевими кріпленнями. Вибито дві дверні пройми які були забиті тирсоплитою та замуровані. Тому в планах МСПГОТ "ЩИТ" є впровадження постійної добової охорони силами членів товариства.

На даний момент, магістром архітектури О. Байцар-Артеменко спільно з учасниками МСПГОТ "ЩИТ" проводиться розробка програми реабілітації та відновлення замку, де будуть висвітлені нижчевикладені положення, які незалежно від підписання Охоронного договору, впроваджуватимуться учасниками МСПГОТ "ЩИТ":

  • створення благодійного фонду "Відродження";
  • впровадження схеми меценатської та спонсорської допомоги, для можливості початку консервації залишків будівель замку. Проведене інвентарно-технічне обстеження (в присутності представника селищної ради та фахівців архітектурної справи) дасть можливість визначити об'єми та обсяги витрат.
  • здійснення фізичної охорони території замку для недопущення допуску сторонніх осіб та нещасних випадків із відвідувачами через аварійний стан замку; розкрадання та розбирання мурів замку, будівель та споруд;
  • створення кімнати музею у вцілілій частині замку - башта при в'їзді в замок;
  • регулярне очищення території замку від дикої кущової рослинності.

Щодо посилення охорони замку, можемо наголосити те, що починаючи з 2005 року проводилася охорона наглядовим способом, що привело до більшого прояву довіри та збільшення поваги місцевого населення до МСПГОТ "ЩИТ" та її учасників та змінено на краще ставлення до Замку, його будівель та інфраструктури. Принаймні за цей період повністю призупинено суспільне знищення замку.

 

 

Актуальні новини

 

Історичний вечір

Замок може ожити. Давайте допоможемо цьому… {igalle...

 

Історичну знахідку врятовано

Завдяки пильності юнаків , вандальний акт було по...

 

Встановлене ім'я будівничого Клеванського замку

Знахідкою року назвали львівські історики відкр...

 

«Чисте селище – здорові діти»

Селище Клевань це мальовнича перлина якої поки щ...

 

Свідок подій

Подія друга : в травні 2009 року до замку завітав чо...

 

Замок Чарторийських у Клевані

Замок Чарторийських у Клевані Творіння зодчих в...

Хто на сайті

На даний момент 11 гостей на сайті

МСПГОТ ЩИТ