Про Клевань

e-mail Друк PDF

Клевань

У набережжі  Стубли, де замкова гора
шляхи на Рівне, Луцьк, Олику  міцну
фортецю Клевань мав.

Уперше Клевань ( нині селище міського типу ) згадує грамота князя Свидригайла 1446 р: "Даєм Михайлові Чарторийському/ именє в Луцком повете…монастир святого Миколы на Клевани над Стублем же". В 1475р. в "Клевани" на старому городищі почато розбудову замку. Тоді тут, під Замковою горою, славилося джерельце з цілющою залізо-сірчаною водою. З 1516 р. Михайло Чарторийський приймає додаткове наймення-" на Клевані". Так опісля окреслювали спадкоємців в роду.

Діл 1547р.визнавав "Клевань"за молодшим сином Теодора- Яном. У 1555р. до "Клеваня" прибули радники Радивила для вирішення майнового спору. За даними 1583р. Юрій Чарторийський платить від  "Клеваня" з 6 вальних коліс, 8 комірників, 3 ланів, 24 підланів, 11 ринкових домів, 5 городень.

Лист князя Вишневецького 1648р. інформує, що козаки Хмельницького заволоділи " Клеваню",завдавши йому великих руйнувань. У 1653р. великої шкоди нанесла "Клевані" сарана. Тоді ж татари знищили "Клевань" до тла. Уцілів лише замок та деякі лісові фільваркові забудови.

У 1654р. Клевань отримує статус містечка, дістає право на регулярні торги, на збирання податків з трактових шляхів.

Акт 1704р. містить вимогу віддати до воєнного суду проживаючого в "містечку Клевани православного священика Іоана", що ніби зв'язки з Палієм, Самусом, закликав народ до повстання. У безіменному літописі від 1113р. згадується поселення "Коливань" яке дехто відносить до нашого Клеваня- фортечного "города" на підступах до столичної Пересипниці.

Нажаль, локалізація цього "Коливаня" не однозначна. Тим більше, що "Коливань" - в далекому минулому столиця Естонії - Талін. Крім того, "Коливань" ( "Коливан" ) - це й п'ять місцевих наймень у Росії. До тогож є герой Російських билин "Коливан" . І воно ніби з фіно-естонського імені в значенні "Син Калева". З 1704р. року Клевань уже не резиденція Чарторийських, а в 1794 році стає власністю Російської держави. Коли Чарторийські вибралися, у замкові поселилися єзуїти. У 1773 році їх держава виселила.

За даними 1889 року "м. Клевань при рч. Стухле, волости Клеванской" мало 207 дворів, 1059 прихожан(7 римокатоликів), церкву Народження Христа ( збудовану 1777 році ), костел, волосне управління, чоловіче духовне училище, книгарню, заїздний двір, лікарню, аптеку, водяний млин, 74 крамниці. До містечка належали "деревни": Клеванська Юридика, Заставя, Ново став, Голишва, Руда, Красне.

Акт 1751 року згадує ще втрачену церкву Пресвятої Богородиці.Приблизно тоді є звістка про збудований у 1590 році православний монастир, з якого ніби єзуїти зняли дзвони і перенесли в свій костел. Щодо згаданого "Коливань", то воно могло розвинути Клевань. Але чи була в тому потреба, коли і так на Сумщині відомий свій Клевань, де і річкові назви Клевень, Клевна. Крім того у Карпатах є горби Клева (Кліва, Кливка), у Польщі - застінок Клев ( Хлев ).

За переказами Клевань дуже давно був осередком для обміну волиньського хліба на польську худобу. Тут , мовляв, у "хлевах" ( тобто хлівах ) притримували худобу, через що це місце називали Хлевань , а поселення Клевань. За іншим  переказом Клевань спочатку іменували Клебань, бо тут осіли "плебани", що прибули з Клебаня на Вінниччині.

Сучасний Клевань при автотрасі Рівне - Брест приєднав до себе так звантй Клевань Другий - при залізничне село, започатковане десь у 1873 році.

Клевань має багато давніх і нових іменованих об'єктів: Безодня "знамените джерело біля трясовини"; Золота гірка "полога заселена висота за торговельним комплексом "Коливань"; Шмонів поплав "острів неподалік Замкової гори на власності Моня"; Закло "луг при згині русла Стубли"; Смолівка "сінокіс в напрямку села Оливи";Сажалка "славетне джерело за костелом"; Шлюз ( Шлюза ) "луг на берегах стубли, де був пристрій для регулювання притоку води"; Гребля "насип біля колишнього водяного млина".

 

Актуальні новини

 

Історичний вечір

Замок може ожити. Давайте допоможемо цьому… {igalle...

 

Історичну знахідку врятовано

Завдяки пильності юнаків , вандальний акт було по...

 

Встановлене ім'я будівничого Клеванського замку

Знахідкою року назвали львівські історики відкр...

 

«Чисте селище – здорові діти»

Селище Клевань це мальовнича перлина якої поки щ...

 

Свідок подій

Подія друга : в травні 2009 року до замку завітав чо...

 

Замок Чарторийських у Клевані

Замок Чарторийських у Клевані Творіння зодчих в...

Хто на сайті

На даний момент 5 гостей на сайті

МСПГОТ ЩИТ